Projekt regionalny „Sztuka w mojej miejscowości”

kwi 13, 2014 Liceum Brak komentarzy

Czy wiecie, co to za rzeźba stoi przed naszą szkołą – przy alei w parku – w pobliżu bramy wjazdowej? Można zobaczyć ją z okna auli naszej szkoły. Czy wiecie, w jaki sposób dotarła do naszej szkoły? Czy wiecie, że jej autorem jest artysta z Czech – pan Jiri Rozehnal? Czy na terenie Lublińca jest jeszcze więcej takich rzeźb?

My już znamy odpowiedzi na te wszystkie pytania. Uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu – dzień po dniu przez dwa tygodnie odkrywali kolejne części tej układanki, kompletowali brakujące informacje, docierając do wybitnych osób w regionie i przeprowadzając wywiady, wykonując dokumentację fotograficzną i filmową.

W ten sposób zlokalizowaliśmy wszystkie rzeźby plenerowe poświęcone Edycie Stein na terenie Lublińca – jej umiłowanego miasta. Dowiedzieliśmy się, że jest ich dwanaście. Jedenaście z nich pochodzi z I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego zorganizowanego w 2010r., dwunasta – ostatnia – była w zasadzie pierwszą z nich, bowiem króluje na lublinieckim Małym Rynku już od 2005r.

28 marca 2014 r. odbyła się w naszej szkole prezentacja projektu regionalnego „Sztuka w naszej miejscowości”.  Projekt zrealizowano w ramach II etapu – rejonowego „Wojewódzkiego Konkursu – Edukacja regionalna  w szkole”, któremu patronuje motto Jana Pawła II „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu”. Organizatorem Konkursu jest Wojewoda Śląski oraz Śląski Kurator Oświaty. Motywem przewodnim Konkursu jest hasło „Region – Ludzie – Sztuka”.  Jako temat naszego projektu wybraliśmy rzeźby plenerowe dedykowane Patronce Miasta na terenie Lublińca.

Na szkolną uroczystość w dniu 28 marca zaprosiliśmy gości, którzy podczas wywiadów terenowych w ramach projektu udzielili nam następujących informacji:

  • Pan Kazimierz Bromer (honorowy działacz i przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego) opowiedział nam o figurze Edyty Stein znajdującej się na terenie naszej szkoły.
  • Ksiądz prałat Antoni Zając (proboszcz parafii pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża) przybliżył przesłanie figury Edyty Stein znajdującej się przed kościołem w Lublińcu-Steblowie.
  • Pan Sylwin Bechcicki (prezes Towarzystwa im. św. Edyty Stein / Oddział w Lublińcu) oprowadził nas po Skwerze Rodziny Stein, na terenie którego znajdują się kolejne cztery rzeźby plenerowe dedykowane Edycie Stein.
  • Pani Agata Woźniak-Rybka  (dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu) przedstawiła  następne dwie rzeźby Edyty Stein przed Domem Kultury.
  • Pan Stanisław Kowalczyk (przewodniczący Lublinieckiej Rady Kultury i komisarz I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego) odkrył przed nami kolejne dwie rzeźby, znajdujące się obecnie w Domu Parafialnym przy kościele św. Mikołaja w Lublińcu oraz zaprowadził nas do ostatniej z jedenastu rzeźb pochodzących z I Międzynarodowego  Pleneru Rzeźbiarskiego. Rzeźba ta jest przechowywana czasowo na terenie Zarządu Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu.

Pan Stanisław Kowalczyk jest również twórcą instalacji poświęconej Edycie Stein, znajdującej się na lublinieckim Małym Rynku od 2005r.  Jest to nasza dwunasta rzeźba plenerowa, której kopię wykonaliśmy na dodatkowych zajęciach ceramicznych pod opieką pani Anny Bałdygi.

Wszystkie rzeźby plenerowe dedykowane Patronce Miasta na terenie Lublińca zaznaczyliśmy na sporządzonej przez nas mapie Lublińca podczas dodatkowych zajęć z topografii terenu prowadzonych przez panią Marię Banduch. Ponadto wykonaliśmy dokumentację fotograficzną, filmową oraz zobrazowaliśmy rzeźby w szkicach i rysunkach.

W naszym szkolnym projekcie chcieliśmy pokazać współczesną sztukę regionalną w naszym mieście, czyli wszystkie dokonania rzeźbiarskie, które zaistniały w naszym mieście w ostatnim dziesięcioleciu, tak bardzo dla nas znaczącym, gdyż „na naszych oczach” pojawiają się w naszym mieście kolejne obiekty rzeźbiarskie przedstawiające w nowatorskiej formie naszą Patronkę miasta i szkoły – św. Edytę Stein. Poprzez dotarcie do twórców rzeźb oraz osób, które przyczyniły się do ich powstania w naszym mieście – pragniemy przełożyć uniwersalność Naszej Patronki na język współczesnych odbiorców. Wszystko ewoluuje w dzisiejszym świecie, także nasza Patronka – Żydówka – filozof – ofiara Auschwitz – zakonnica klauzurowa – Karmelitanka Bosa – kanonizowana Kościoła Katolickiego – w XXI wieku dociera również do adekwatnych w czasie i przestrzeni nowoczesnych form przekazu na miarę nowego, kolejnego pokolenia Jej wyznawców i czcicieli. Przełożyć przesłanie Jej życia i powołania na użyteczność języka współczesnej sztuki rzeźbiarskiej – jest celem naszego projektu.

Podczas szkolnej uroczystości podsumowującej zrealizowany projekt regionalny uczniowie całej placówki wysłuchali prelekcji p. Stanisława Kowalczyka – przewodniczącego Lublinieckiej Rady Kultury, rzeźbiarza oraz komisarza I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego na temat sztuki współczesnej oraz konserwacji zabytków. Uczniowie zapoznali się z materiałami archiwalnymi uzyskanymi z Miejskiego Domu Kultury   w Lublińcu – dokumentacją fotograficzną rejestrującą przebieg pleneru rzeźbiarskiego mającego miejsce     w dniach 28 lipca – 8 sierpnia 2010r., którego tematem była: „Św. Edyta Stein – patronka Lublińca               i współpatronka Europy”. Uroczystość uatrakcyjniły również występy muzyczne w wykonaniu uczennic szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego. Zaprezentowano utwory muzyczne związane tematycznie z Patronką szkoły – św. Edytą Stein. Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia.

Koordynator projektu: Liliana Mzyk

 

Dodaj komentarz

Przekaż 1% na szkołę !

W naszej szkole realizujemy program:


Zespół Szkół
im. Św. Edyty Stein

w Lublińcu

ul. Piłsudskiego 8
42-700 Lubliniec

tel./fax. (034) 351 03 60